На головну

Звичаї та звичаї підприємців

C. Морозов

Після реформи відбувається поділ знаменитої родини Морозових на чотири гілки, які підтримували родинні та фінансово-економічні зв'язки. Товариство мануфактур С. Морозова було засновано в 1873 р з основним капіталом в 5 мільйонів рублів, щорічно на розвиток відраховувалося не менше 20% чистого прибутку. Деякі суми з чистого доходу щорічно списувалися в нагороду службовцям, на благодійні цілі. За 20 років, в основному за рахунок капіталовкладень з прибутку, компанія збільшилася більш ніж в 6 разів, 3 мільйони рублів принесла участь в покупці Московсько-Курської дороги і т. Д. Аналогічний стан спостерігалося і в товаристві мануфактур В. Морозова, заснованого в 1882 м з основним капіталом в 5 мільйонів рублів. До 1899 його вартість збільшилася в 3,5 рази, в дивіденд видано 10,7 мільйона.

Сім'ї Морозових належали до старообрядництва, в них панували патріархальні звичаї, але тим не менше їх потреби розширювалися. М. А. Морозов витратив в 1891 р стільки, скільки заробили 1035 робочих на його мануфактурі в Твері. Але навіть самий широкий спосіб життя не міг поглинути всіх доходів московських мільйонерів. Ці кошти вкладалися в комерційні банки Москви, Петербурга та за кордоном. До великої буржуазії ставилися і власники дохідних будинків, вони були вихідцями з різних станів. Наприклад, граф Шувалов в кінці XIX століття основну частину статків вклав в 6 будинків в Петербурзі.

Серед мільйонерів дуже багато було іноземців - Бродські, Мас, Раля, Кнопа, Вогау, Бліох, Кроненберг і інші. На залізничних концесії розбагатів П. Г. Дервиз, він залишив спадщину в акціях залізниць, купони яких щорічно давали близько 3 мільйонів рублів доходу.

Навіть московські підприємці в кінці XIX в. жили замкнуто і традиційно, особливо купецтво, і особливо в старообрядницьких сім'ях. Філософ XIX в. Б. Н. Чичерін зазначав: "Купецьке більшість було взагалі невисокого рівня. Освіта було дуже мало, і участь до суспільного справі ще менше". Зберігалися звичаї в зверненні зі старшими. Д. А. Морозов в листах з Англії називав свого старшого брата на "Ви" і всіляко підкреслював залежність своїх рішень від брата і матері: "Патріархальність, шанобливість і навіть боязкість перед старшими, опіка над молодшими членами сім'ї вчуваються через рядки листів" 1.

Є й інші думки про купців-старообрядців. П. П. Шибанов, що належав до старообрядницької купецької сім'ї, писав 5 листопада 1886 року в своєму щоденнику: "Я не тільки не бачу навколо себе ідеалів, але надзвичайно рідко зустрічаюся навіть з посередністю. Скрізь бруд, мерзенна продажна бруд ... Є і хороші люди, так вони далекі від мене, не належать до цього товариства, в якому я маю нещастя спілкуватися. Жалюгідні Силіна, Шестакова, Большакова, Шівареви ... Один, забуваючи совість і сором, прагне нажити побільше грошей ... Інший - злодій ... А все під прикриттям благочестя ховаються, міцно тримають на своєму злочинному чолі марку ярого християнина ". У подібному роді можна написати про кожному прошарку суспільства, у кожного свої специфічні і загальні вади, тим більше, що багато купці, підприємці вийшли з інших станів, частіше з низів. Весь народ потребував поліпшення вдач - про це говорили фізіолог І. Д. Павлов в лекціях про російською характері, А. Бунін в "Окаянних днями", Д. С. Мережковський.

Розгульний спосіб життя деяких купців відомий за творами А. Н. Островського. На які особливо відзначилися в цьому сенсі накладалася опіка. 10 років під нею знаходився Н. Н. Хлудов, спосіб життя якого так характеризувався в журналі Московської купецької управи: "Аморальність Хлудова головним чином проявляється в тому, що він уже кілька років майже постійно віддається пияцтву і розгулу з приятелями і жінками легкої поведінки, через це сильно засмутив свій стан і здоров'я, але, незважаючи на це, продовжує проживати таким чином і інший капітал ".

На початку XIX ст. виникло Московське купецьке зібрання, членами якого були представники найбільших підприємницьких прізвищ - Абрикосовий, Боткіна, варган, Губонін, Крестовнікови, Коншин, Прохорова, Рябушинські, Третякови, Хлудовим. Відвідували його і князі Волконський, Долгорукие, Оболенський, Урусова, Апраксин, Трубецкие і т. Д. Купецькі клуби з'явилися і в інших містах, царська адміністрація регламентувала діяльність цих клубів.Найменші зміни вимагали затвердження влади. Не тільки драматичні вистави, а й маскаради допускалися з дозволу начальства.

В. М. Голіцин писав про розваги російської буржуазії: "Багато по Москві ходило оповідань про епічних бенкетах в цих закладах (" Яр "," Дзиґа "," Ельдорадо "в Петровському парку," Золотий якір "в Сокольниках і ін.), герої яких цілком відтворювали типи, настільки картинно зображені Островським в його безсмертних комедіях. Говорили про розбиту посуді на сотні і тисячі рублів, про миття підлог шампанським, про виданні неоткупоренних пляшок на вулицю ".

Великі нижегородські купці-старообрядці Башкіров і Зарубін в 1867 р перебували під слідством - один за побиття поручика, а інший за безлад в громадському місці. У листуванні капіталістів; виїхали за кордон, значне місце відводиться розваг. А. Вертинський пише: "Перед нами проходять довгі і часом нудні описи гульб, гулянок, пиятик, що влаштовувалися в Англії. Велике місце в листуванні займають жінки, спогади про скороминущі зустрічах, про те розпусті, який йшов широкою хвилею під час поїздок за кордон" .

Особливо гуляли купці на Нижегородської ярмарку. Це навіть викликало протести жителів Канавинском слободи, біля якої розмішати територія ярмарку. У 1891 р кинеш-ський купець А. Ф. Морокін на засіданні ярмаркового комітету висловив думку, що "під впливом надмірно випитого вина" купці витрачають великі суми "на арфісток", від спілкування з ними мають "жахливі наслідки для здоров'я", і запропонував "не допускати хорів арфісток в готелях на ярмарку". В результаті було прийнято рішення про те, що в готелях могли співати тільки чоловічі хори.

Так під впливом різних обставин формувався новий стан в російському суспільстві, що володіє більшою активністю, ефективністю, підприємливістю, але ще недостатньо освічене і визначило свої перспективні інтереси. Незважаючи на особливості способу життя, обумовлені наявністю великих капіталів, це люди своєї справи, вони розвивали промисловість і торгівлю Росії, залучали у виробництво багато верстви населення.

А. Н. Євдокимов «-- попередня | наступна --» самоконтроль