загрузка...
загрузка...
На головну

Розвиток мислення, зорової уваги і граматичних категорій

цілі заняття

хід заняття

цілі заняття

хід заняття

цілі заняття

виховні - Вчити дитину уважно слухати казку, дослухувати її до кінця, спільно розповідати казку, дотримуючись послідовність сюжету; виховувати вміння співпереживати героям, розділяти їх почуття.

Навчальні - Продовжувати удосконалювати загальну і дрібну моторику; розширювати словниковий запас, розуміти значення антонімів «тонкий-товстий» (голос) сприяти вживанню даних слів в самостійній мові; підбирати потрібне за змістом слово; закінчувати розпочату дорослим фразу.

Розвиваючі - Продовжувати розвивати зорове і слухове увагу; рухову і тактильну пам'ять; встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.

оснащення:

- М'яч;

- Красиво прикрашена коробка;

- Фігурки персонажів казки з настільного лялькового театру;

- Кольорові зображення героїв казки (див. Вклейку, рис. 1-8);

- Ширма;

- Екран;

- Картинка «Лабіринт» для кожної дитини (див. Рис. 2);

- Шапочка козлика (або ободок з ріжками).

1. Організаційний момент.Запропонуйте дітям взятися за руки і утворити коло. Покажіть м'яч і поясніть правила гри: «Я буду передавати м'яч тому, хто стоїть праворуч від мене, а він назве ту казку, яка йому найбільше подобається. М'яч передаємо по колу, поки він не повернеться назад до мене ». Коли м'яч повернеться до вас, скажіть: «Мені подобається казка" Вовк і козенята "».

Запропонуйте дітям сісти на стільчики, розставлені півколом.

2. Знайомство з казкою.Поставте перед дітьми красиво оформлену коробку з фігурками - персонажами казки (коза, п'ять козенят, вовк, ведмідь-коваль). Розповідайте (читайте) казку. По ходу читання казки виставляйте на столі фігурки тих персонажів казки, про які ви зараз розповідаєте.

3. Подумай і відповідай.Задайте дітям питання за змістом казки.
 Хто жив в лісі?

Куди йшла коза?

Яку пісеньку співала коза, коли поверталася з лісу?

Хто підслухав, як співає коза?

Яким голосом співала пісеньку коза?

Яким голосом співав пісеньку вовк в перший раз?

Хто допоміг вовкові змінити голос?

Яким голосом співав пісеньку вовк вдруге?

Чому козенята впустили вовка?

Скільки козенят залишилося після того, як вовк побував в хатинці кози?

Як коза помстилася вовку?

Як козенята врятувалися від загибелі?

На фланелеграфе виставляйте зображення героїв казки (див. Вклейку, рис. 1-8), які відповідають відповідям дітей.

4. Розвиток слухового сприйняття.Покажіть картинку, на якій зображена мама-коза. Запропонуйте дітям послухати пісеньку мами-кози. Вимовте звуконаслідування низьким голосом: «Ме-е-е». Запропонуйте дитині повторити звуконаслідування низьким голосом.

Покажіть картинку, на якій зображений козеня. Запропонуйте козеняти покликати маму, вимовити звуконаслідування високим голосом: «Ме-е-е!». Попросіть дитину повторити звуконаслідування високим голосом.

Запропонуйте дітям пограти в «угадалкі-узнавалкі». Сховайте фігурки кози і козенят за ширму. Запропонуйте дітям уважно послухати і назвати того, хто говорить за вас, сховавшись за ширмою (коза або козеня). Вимовляєте звуконаслідування, -Тримайте екран таким чином, щоб ваші губи не було видно.

Якщо дітям гра сподобається, її можна ускладнити, запропонувавши вовку співати грубим і тонким голосом: «У-У-У», «у-у-у».

5. Розвиток зорової уваги, мислення.Покладіть перед кожною дитиною картинку «Лабіринт» (див. Рис. 2). Запропонуйте дітям розглянути козенят. Попросіть розглянути фартушок кожного козеня і назвати, що на ньому намальовано.

Запропонуйте дітям провести вказівним пальцем по лінії лабіринту і знайти в кінці доріжки улюблений кожним козеням овоч. Скажіть: «Знайди той овоч, який любить козеня в фартушку, на якому зображена морквина. Проведи вказівним пальчиком по доріжці від козеня в фартушку з морквою до морквині ».

Аналогічно обіграйте інші картинки.

6. Рухлива гра.Запропонуйте дітям пограти в гру «Через міст ми йдемо».
 Одягніть одному з дітей шапочку козлика (або ободок з ріжками).

Запропонуйте дітям взятися за руки і утворити коло. «Козлика» поставте в середину кола. Запропонуйте дітям йти по колу, співаючи слова пісеньки:

Козлик наш, козлик. По двору гуляє, Пісні виспівує: - Ме-ме-ме!

Запропонуйте дітям підійти до «козлик», звужуючи коло, і примовляти:

Козлик, козлик, Нас злови, Якщо зможеш, За-бо-дай!

Діти розтискають руки і тікають від «козлика». Та дитина, до якого «козлик» доторкнувся першим, стає ведучим і гра повторюється.

7. Закінчи фразу.Запропонуйте дітям закінчити розпочату вами фразу, називаючи слово з протилежним значенням.

коза велика,а козеня ... (маленький). коза добра,а вовк ... (Злий).лід холодний,а вогонь ... (Гарячий).

Якщо завдання викликає у дітей утруднення, то закінчите фразу самі, даючи зразок для відповіді.

8. Підведення підсумків заняття.Позитивно оцініть роботу дітей, похваліть кожної дитини.

ЗАНЯТТЯ 2 Тема заняття:розповідаємо казку «Вовк і козенята»

Попередня робота:виріжте і наклейте заслінку до грубки і мішки (див. рис. 109) на картинку «Спробуй, знайди» (див. рис. 3) так, щоб їх можна було підняти; на зображенні «Чиї це сліди?» (див. рис. 5) наклейте гуртки з кольорового паперу над козою та козеням; виготовте зразок викладання слідів кози і козеня з рахункових паличок і сірників для кожної дитини (див. рис. 6).

виховні - відповідати на запитання; уважно слухати відповіді інших дітей; співпереживати героям казки, розділяти їх почуття.

Навчальні - Удосконалювати дрібну і загальну моторику; розширювати активний словник за рахунок прикметників-антонімів, що позначають емоційні стани (веселий - сумний, злий - добрий); закріплювати рахунок у межах п'яти; узгоджувати іменники з числівниками «два», «п'ять».

Розвиваючі - Продовжувати розвивати слухову і зорову пам'ять, мислення, уяву, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.

оснащення:

- Фігурки персонажів казки з настільного лялькового театру;

- Фланелеграф;

- Картинка «Знайди інструмент» (див. Рис. 1);

- Картинка «Спробуй, знайди» (див. Рис. 3);

- Картки з цифрами від 1 до 5;

- Картинка «Добра коза і злий вовк» (див. Рис. 4);

- Шапочки кози і вовка (обідки з вушками);

- Картинка «Чиї це сліди?» (Див. Рис. 5);

- Зразок викладання слідів кози і козеня (див. Рис. 6).

1. Організаційний момент.Запропонуйте дітям встати в гурток. Попросіть згадати, яку казку ви читали на минулому занятті. Попросіть зобразити злого вовка, добру козу, веселих козенят. Запропонуйте дітям сісти на стільчики.

2. Спільне розповідання казки.Почніть розповідати казку. Запропонуйте дітям в цьому активну участь. По ходу розвитку сюжету казки виставляйте фігурку потрібного персонажа. Якщо діти не можуть в переказі, запропонуйте їм договорювати розпочату вами фразу.

3. Відгадай.Покладіть перед кожною дитиною картинку «Знайди інструмент» (див. Рис. 1). Запропонуйте розглянути і назвати тварин. Запропонуйте дітям згадати і сказати, хто допоміг вовкові перекувати горло, щоб його голосок став тоненьким (коваль - ведмідь). Попросіть дітей розглянути інструменти внизу малюнка. Запропонуйте назвати кожен інструмент. (Сокира, пила, молот.) Попросіть знайти і назвати той інструмент, яким ведмідь «перековував» горло у вовка. (Молот.)

4. Вгадай, де?Згадайте разом з дітьми, куди сховався від вовка найменший козеня. Покажіть картинку «Спробуй, знайди» (див. Рис. 3). Запропонуйте дітям пошукати спочатку маленького козеня, потім пошукати козенят в кожному мішку і сказати, які мішки (порожні). Для цього треба відігнути наклеєні мішки і пічну заслінку.

Запропонуйте дітям перерахувати мішки, що стоять навколо вовка. Попросіть назвати їх кількість і вибрати картку з цифрою, що відповідає кількості мішків. Запропонуйте покласти картку з цифрою 5 на сюжетну картинку.

5. Мімічна гімнастика.Запропонуйте дітям згадати і розповісти, яка була мама-коза. (Добра.) А який був вовк? (Злий.) Дайте кожній дитині картинку «Добра коза і злий вовк» (див. Рис. 4). Запропонуйте знайти злого вовка і добру козу. Розгляньте кожне зображення. Попросіть назвати компоненти міміки (насуплені брови, злі очі, посмішка). Розкажіть правила гри: «Ось два обідка. На першому - сірі вушка, вони вовчі. Коли я говорю: "Вовк!", Треба взяти шапочку вовка, надіти її і зобразити страшного і сердитого вовка. Коли я скажу: "Коза!", Треба взяти і надіти шапочку кози з білими вушками і зобразити добру козу ».

Замість шапочок вовка і кози можна використовувати паперові обідки: прикріпити до них вушка (сірі - вовка, білі - кози). Якщо є можливість, то добре провести цю частину заняття перед великим дзеркалом, щоб діти контролювали свої рухи і міміку.

6. Розвиток дрібної моторики і зорового уваги.Згадайте разом з дітьми, куди пішли мама-коза і вовк (в ліс). Покажіть картинку «Чиї це сліди?» (Див. Рис. 5) і розкажіть, що козеня теж пішов за ними. Запропонуйте дітям розглянути дорогу, по якій вони йшли. Попросіть визначити, де сліди кози, а де - козеня. Запитайте дітей, як вони визначили, де чиї сліди (у мами копита великі, а у козеня маленькі).

Запропонуйте дітям викласти сліди копит з рахункових паличок і сліди копитця з сірників. Покажіть зразок викладання слідів кози з рахункових паличок і сірників

Запропонуйте дітям перевірити правильність своєї відповіді, відігнувши приклеєні в кінці доріжки кружечки.

7. Підведення підсумків заняття.Похваліть дітей.


ЗАНЯТТЯ 3

Тема заняття:показуємо казку «Вовк і козенята»

Попередня робота:повторіть з дітьми рахунок в межах п'яти; продовжуйте вчити співвідносити кількість предметів з цифрою, яка позначає дане кількість; проведіть гру «Знайди таку ж цифру»; прикріпіть на ляльки бибабо картки для глобального читання (див. Додаток) з відповідними словами, другий примірник карток складіть в красиву коробочку.

виховні - Виробляти вміння дослухувати казку до кінця; виховувати вміння наслідувати; узгоджувати свої дії з діями інших дітей.

Навчальні - Виконувати правила гри; продовжувати удосконалювати загальну, дрібну і артикуляторного моторику; закріплювати навички рахунку (перераховувати предмети в межах п'яти); співвідносити кількість предметів з відповідною цифрою; вводити в активний словник нові дієслова і прикметники; використовувати в активній мові прийменники «в», «на», «за».

Розвиваючі - Розвивати спостережливість; зорове і слухове сприйняття, увага, пам'ять; встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.

оснащення:

- Ширма;

- Красивий чемоданчик;

- Ляльки бибабо;

1 Попередньо видаліть зі сірників сірчані голівки. Можна намочити сірники в розчині марганцівки і висушити - тоді вони придбають красивий світло-коричневий колір.

- Картки для глобального читання (див. Додаток);

- Маленька коробочка;

- Фігурки з настільного лялькового театру (коза, вовк, козенята);

- Сюжетна картинка «Спробуй, знайди» (див. Рис. 7);

- Картинка «Дізнайся по контуру» (див. Рис. 8).

хід заняття

1. Організаційний момент.Запропонуйте дітям відправитися в ляльковий театр і подивитися казку «Вовк і козенята». Скажіть, що акторами сьогодні будуть діти і ляльки. Розкажіть про правила поведінки в театрі (не шуміти, не розмовляти, чи не шарудіти, голосно аплодувати). Запропонуйте дітям сісти на стільчики перед ширмою півколом.

2. Розвиток зорової уваги. Глобальне читання.Зверніть увагу дітей на гарний чемоданчик, що стоїть на столі. Запропонуйте його відкрити. Розкажіть, що в чарівному валізці живуть ляльки бибабо. Запропонуйте дітям згадати і назвати героїв казки. Зверніть увагу дітей на те, що на кожній фігурці висить бірочка. Скажіть, що це картки, на яких написано, як звуть кожного героя. Запропонуйте дітям розглянути картки. Прочитайте слова на кожній картці. Зверніть увагу дітей на варту біля чарівного валізки маленьку коробочку. Запропонуйте одному з дітей відкрити її, дістати картки і розкласти їх на столі. Попросіть дітей (по черзі) знайти «таку ж» картку і підкласти її до фігурки з «такий же» бирочкой. Попросіть сказати, що написано на кожній картці.

3. Інсценування казки.Скажіть, що ви згадали героїв казки «Вовк і козенята». Повідомте назву казки, яку вони будуть сьогодні дивитися. Запропонуйте дітям стати акторами - вибрати ляльку бибабо, яка зображує того героя, яким він хоче сьогодні стати. Запропонуйте дітям показати спектакль. Попросіть дітей надіти ляльку на руку і представити свого героя. Запропонуйте дітям-акторам пройти за ширму. Почніть розповідати казку, пропонуючи продовжити розпочату вами фразу. Запропонуйте всім акторам разом співати пісеньку мами-кози:

Козлятушкі, хлопці! Біжить молочко по вимечку,

Відчини, відчинив! З вимечка по копитечку,

Ваша мати прийшла - З копитечка

Молока принесла. У сиру землю!

Вибір виду спільної діяльності залежить від можливостей дитини. Зверніть увагу дітей-акторів на рухи героїв казки: козенята стрибають, вовк нишпорить.

Покладіть перед кожною дитиною сюжетну картинку «Спробуй, знайди» (див. Рис. 7). Запропонуйте дітям уважно її розглянути. Попросіть розповісти про те, що робить в хатинці вовк. Попросіть дітей знайти на зображенні козенят, що сховалися в хатинці. Попросіть розповісти про те, де сховався кожен козеня. Запропонуйте кожній дитині розповісти про те, як він здогадався. (Через грубки стирчить хвостик, через шафи - ніжки з копитцями, через лавки стирчать ріжки.)

5. Розвиток мислення, уяви.Покладіть перед кожною дитиною картинку «Дізнайся по контуру» із зображенням одного з героїв казки (див. Рис. 8). Попросіть дітей розповісти, який герой казки зображений на його аркуші. Запропонуйте пояснити, чому він так вирішив (описати характерні особливості зовнішнього вигляду кожного героя казки).

6. Підведення підсумків заняття.Похваліть кожної дитини.


Мал. 1. Знайди інструмент


 

Мал. 2. лабіринт



Мал. 3. Спробуй, знайди

Мал. 4. Добра коза і злий вовк


 


Мал. 5. Чиї це сліди?


 

 



Мал. 6. Зразок викладання слідів кози і козеня



 


Мал. 7. Спробуй, знайди

Мал. 8. Дізнайся по контуру


Маша і Ведмідь

Жили-були дідусь та бабуся. Була у них внучка Машенька. Зібралися раз подружки в ліс по гриби та по ягоди. Прийшли кликати з собою і Машеньку.

- Дідусь, бабуся, - каже Марійка, - відпустіть мене в ліс з подружками!

Дідусь з бабусею відповідають:

- Іди, тільки від подружок не відставати - не те заблукаєш.

Прийшли дівчата в ліс, стали збирати гриби та ягоди. Ось Машенька - деревце за деревце, кущик за кущик - і пішла далеко-далеко від подружок.

Стала вона аукає, стала їх звати. А подружки не чують, не відкликаються.

Ходила, ходила Машенька по лісі - зовсім заблукала.

Прийшла вона в саму глушину, в саму гущавину. Бачить - стоїть хатинка. Постукала Машенька в двері - не відповідають. Штовхнула вона двері, двері й відкрилися.

Увійшла Машенька в хатинку, сіла біля вікна на лавочку. Села і думає: «Хто ж тут живе? Чому нікого не видно? .. »

А в тій хатинці жив величезний ведмідь. Тільки його тоді вдома не було: він по лісі ходив. Повернувся ввечері ведмідь, побачив Машеньку, зрадів.

- Ага, - каже, - тепер не відпущу тебе! Будеш у мене жити. Будеш піч топити, будеш кашу варити, мене кашею годувати.

Потужила Маша, погорювали, та нічого не поробиш. Стала вона жити у ведмедя в хатинці.

Ведмідь на цілий день піде в ліс, а Марійці карає нікуди без нього з хатинки не виходити,

- А якщо підеш, - каже, - все одно зловлю і тоді вже з'їм!

Стала Машенька думати, як їй від ведмедя втекти. Кругом ліс, в який бік іти - не знає, запитати нема в кого ... Думала вона, думала і придумала. Приходить раз ведмідь з лісу, а Машенька і говорить йому:

- Ведмідь, ведмідь, відпусти мене на день в село: я бабусі та дідусеві гостинців знесу.

- Ні, - каже ведмідь, - ти в лісі заблукаєш. Давай гостинці, я їх сам віднесу!

А Марійці того й треба!

Напекла вона пиріжків, дістала великий-превеликий короб і говорить ведмедеві:

- Ось, дивись: я в цей короб покладу пиріжки, а ти віднеси їх дідусеві та
 бабусі. Так пам'ятай: короб по дорозі не відкривай, пиріжки не виймати. Я на дубок влізу, за тобою стежити буду!

- Гаразд, - відповідає ведмідь, - давай короб! Машенька каже:

- Вийди на ганок, подивися, чи не йде дощик!

Тільки ведмідь вийшов на ганок, Машенька зараз же залізла в короб, а на голову собі блюдо з пиріжками поставила.

Повернувся ведмідь, бачить - короб готовий. Звалив його на спину і пішов у село.

Йде ведмідь між ялинками, бреде ведмідь між берізками, в ярки спускається, на пагорби піднімається. Йшов-йшов, втомився і каже:

Сяду на пеньок,

Знімання пиріжок!

А Машенька з короба:

Бачу, бачу!

Бачу, бачу!

Не сідай на пеньок,

Не їж пиріжок!

Неси бабусі,

Неси дідусеві!

- Бач, яка оката, - говорить ведмідь, - все бачить!

Підняв він короб і пішов далі. Йшов-йшов, йшов-йшов, зупинився, сів і каже:

Сяду на пеньок,

Знімання пиріжок!

А Машенька з короба знову:

Бачу, бачу!

Не сідай на пеньок,

Не їж пиріжок!

Неси бабусі,

Неси дідусеві!

Здивувався ведмідь:

- Ось яка хитра! Високо сидить, далеко дивиться!
 Встав і пішов швидше.

Прийшов у село, знайшов будинок, де дідусь з бабусею жили, і давай щосили стукати у ворота:

- Тук-тук-тук! Відмикайте, відкривайте! Я вам від Машеньки гостинців приніс.

А собаки зачули ведмедя і кинулися на нього. З усіх дворів біжать, гавкають.

Злякався ведмідь, поставив короб біля воріт і пустився в ліс без оглядки. Вийшли тут дідусь та бабуся до воріт. Бачать - короб варто.

- Що це в коробі? - Каже бабуся.

А дідусь підняв кришку, дивиться і очам своїм не вірить: у коробі Машенька сидить - жівехонькі і здоровехонька.

Зраділи дідусь та бабуся. Стали Машеньку обіймати, цілувати, розумницею називати.

ЗАНЯТТЯ 1

Тема заняття: слухаємо казку «Маша і ведмідь»

Попередня робота: підготуйте декорації до казки - на аркуші ватману намалюйте (або наклейте) дерева, хатинку; на зображенні «Ягоди» розфарбуйте ягоди і лукошки.

ВСТУП «-- попередня | наступна --» ЗАНЯТТЯ 2
загрузка...
© om.net.ua